טיול בסקוטלנד: מקומות לינה (1) — בתי מלון, מיטה וארוחת בוקר (B&B)

שאלת הלינה בסקוטלנד מתחלקת למספר אפשרויות בסיסיות. מטיילים עירוניים ימצאו בקלות בתי מלון והארחה ברמות שונות (כמו בכל שאר אירופה), בעוד ששוחרי הטבע יבחרו בין צורות שונות של אירוח כפרי, וההרפתקנים שבהם אולי אפילו באוהל תחת כיפת השמיים.

על בתי מלון, ובכלל על לינה בערים הגדולות בסקוטלנד, אין הרבה מה לספר או לחדש. אתרי ההשוואה באינטרנט לבתי מלון (כדוגמת TripAdvisor) הם מקום טוב להתחיל בו, וניתן לצפות למחירים גבוהים יחסית — כבשאר האיים הבריטיים — אם כי ניתן כמובן גם למצוא הזדמנויות ומבצעים.

בערים הקטנות, דוגמת אברדין (Aberdeen) ואינברנס (Inverness), ובייחוד במרחבים של הרמה הסקוטית (Highlands), ניתן לעומת זאת למצוא מגוון אפשרויות לינה מעניינות. אלה כוללות מיטה וארוחת בוקר (B&B), בקתות ובתים להשכרה (cottages, holiday homes) על בסיס שבועי, קראוונים נייחים (static caravans) באתרי נופש וגם כמובן קמפינג, או לינה בחיק הטבע.

מיטה וארוחת בוקר (Bed & Breakfast)

אפשרות הלינה הנפוצה ביותר היא ה-B&B הסקוטי, שמזכיר מאוד גם את הצימרים של גרמניה. מפעילי ה-B&B הכפריים הם לעיתים קרובות פנסיונרים חביבים המשכירים חדרים בביתם, ולפעמים לא מדובר אפילו בסקוטים, אלא באנגלים או מהגרים אחרים, שפרשו אל הטבע הסקוטי ומארחים תיירים בביתם כדי לממן את הפרישה.

כך או כך, שוק ההארחה מפוקח על ידי לשכת התיירות הסקוטית, והתנאים הביתיים אינם מהווים אמתלה לאירוח קלוקל. מפעילי ה-B&B שהתארחתי אצלם בעבר היו כולם — ללא יוצא מן הכלל — מקצועיים, נחמדים להפליא וששים לעזור. אמנם יש הבדלים באיכות החוויה בין מקום למקום, אך רמת ההקפדה על נוחות ונקיון נוטה להיות עקבית.

מאידך, הסטנדרט הגבוה משתקף גם ברמת המחירים, שנכון לכתיבה זו עומדים על טווח מקובל של כ-25 עד 45 פאונד לאדם בחדר ללילה. מחירים אלה משתנים כמובן בהתאם לפינוקי המקום, הריחוק הגיאוגרפי והזמן בשנה.

חדר טיפוסי של B&B קטן, בעיירה פוֹרְט אֶלֵן (Port Ellen) שבאי אָיְלַה (Islay).

חדר טיפוסי של B&B קטן, בעיירה פוֹרְט אֶלֵן (Port Ellen) שבאי אָיְלַה (Islay).

בערים הקטנות ובעיירות הגדולות, מקומות שמעליהם שלט B&B עלולים לדמות יותר לבית הארחה או מלון קטן, עם חדרים מרובים וחדר אוכל מסודר. בכפרים, לעיתים יוצעו אפילו רק שני חדרים, וארוחת הבוקר עלולה להיות מוגשת במטבח של הבית.

איך מוצאים B&B בסקוטלנד?

מכיוון שיש שפע מהם, ה-"פטנט" הוא פשוט לאתר שם של כפר או עיירה על המפה בשלב תכנון הטיול (באנגלית כמובן), להצמיד אחריו רווח ואז את המילה "B&B", להריץ במנוע החיפוש ולראות מה התוצאות.

ל-B&B רבים יש אתרים משלהם המפרטים את התעריף (tariff) ומה מוצע. כשמשווים בין מקומות, מומלץ לוודא שזמין לאורחים חיבור אינטרנט (אלחוטי או נייח), והאם לחדר יש שירותים ומקלחת צמודים (en suite) או שחולקים אותם עם אורחים נוספים. זה האחרון ישפיע כמובן גם על המחיר.

אם שיקול העלות הוא ראשון במעלה, מומלץ מאוד להכין רשימה של כמה מקומות אפשריים במיקומים קרובים ואז לשלוח דוא"ל או להתקשר כדי לעשות השוואה. ראוי גם לזכור כי המחיר וזמינות החדרים מושפעים מעונתיות. יש בדרך כלל תעריף נפרד לעונת התיירות (high season) ולעונה השקטה (off/low season), ויש אפילו מקומות שפתוחים רק בעונה ונסגרים בחורף.

כשמתכננים טיול בשיא העונה, כדאי להזמין זמן רב ככל האפשר מראש, מכיוון שהחדרים נחטפים במהרה. אם מדובר בהתראה קצרה, יהיה בדרך כלל יעיל יותר ליצור קשר טלפוני. למעשה, המחירים שינתנו בטלפון יהיו לפעמים נמוכים יותר ממה שרשום באתר או לפחות נתונים למיקוח — ובמיוחד אם שוהים באותו מקום לכמה ימים.

עם התגית: , , , , ,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.