תכנון טיול בסקוטלנד (1)

מלאכת התיכנון עבור טיול בסקוטלנד אינה שונה בהרבה מאשר עבור בכל מקום אחר (בעולם המערבי לפחות), וכאשר מתייעצים איתי בעניין אני נוטה לברר תמיד את אותן שאלות מקדימות, המתמקדות בשלושה נושאים מרכזיים:

  • משך זמן ועונה (מתי ועד מתי?) — יומיים, שבוע או חודש? בעונה או מחוץ לה? קיץ או חורף?
  • לוגיסטיקה ונוחויות (מי וכיצד?) — תקציב? טיול משפחתי, זוגי או סולו? עם או בלי רכב? מלון או אוהל?
  • תחומי עניין, אהבות וסקרנויות (מה ולמה?) — תרבות, אדריכלות, היסטוריה, ארכיאולוגיה, טבע, ספורט אתגרי, וכו' וכו'?

ברשומה זו וחברתה אאלתר קצת סביב שלושת הנושאים הללו, שעל כולם כתבתי (ואכתוב) גם בנפרד. אם עוד לא התוודעתם עדיין לגיאוגרפיה הבסיסית של סקוטלנד, מומלץ לעשות זאת עכשיו ואז לחזור לכאן.

נוף של הרמה הסקוטית, באיזור הנהר ספיי (River Spey).

נוף של הרמה הסקוטית, באיזור הנהר ספיי (River Spey).

משך זמן הנסיעה

יש כל מיני טיולים שאפשר לעשות בסקוטלנד. בין אם הם קצרים או ארוכים, מוכווני מטרה או מתמהמהים בנינוחות. כשמתחילים לחשוב בכיוון, הנה כמה דברים שמומלץ לשקול בהתאם לפרק הזמן המוקצב לנסיעה.

2-3 ימים

יספיקו רק למטיילים שהם מאוד מוכווני מטרה ומחפשים לחוות רק דבר אחד או שניים. לרוב ישקלו נסיעה קצרה כל כך רק מי שנמשכים אל הנופך המיוחד של ערים אירופיות כמו אדינבורו (Edinburgh) היפה, או שנקלעו לסקוטלנד לצרכי עבודה. בפרק זמן קצר כזה ניתן יהיה רק לדגום את אחת מהערים הסקוטיות, לבקר באחד מהפסטיבלים העונתיים או לתפוס הצגה או הופעת מוסיקה.

בסקוטלנד מתקיימים לאורך השנה אירועי תרבות תקופתיים או חד-פעמיים רבים שעלולים למשוך תיירים לביקור חפוז, אך אם תרצו להעמיק לתוך הרמה הסקוטית (Highlands), תיאלצו לתכנן טיול ארוך יותר.

4-5 ימים

חמישה ימים הם מינימום סביר, לטעמי, לביקור ברמה הסקוטית. כאן כבר יש מספר אפשרויות, אך מומלץ שלא לנסות לערבב ביניהן יותר מידי — אלא לתת דגש לאיזור אחד בלבד. כך, לדוגמה — אם מתחילים במזרח — ניתן לנחות באדינבורו ולהסתובב ברחבי הרמה הדרומית, לשתות וויסקי, לראות טבע ולבקר באתרים מעניינים. לחילופין, אפשר לנחות בגלזגו (Glasgow) ולתת גיחה מהירה לאיים ההברידיים הפנימיים (Inner Hebrides), או אפילו לנחות באברדין (Aberdeen) ומשם לשוט במעבורת לביקור קצר באיים הרחוקים בצפון.

7-10 ימים

יספיקו כבר בשביל להרחיק ולהעמיק אל תוך הרמה הצפונית (Northern Highlands), או להוסיף לטיול את האיים ההברידיים החיצוניים (Outer Hebrides) או את איי אורקני (Orkney) ושטלנד (Shetland) הצפוניים. זה כנראה פרק הזמן האידיאלי לנסיעה נינוחה המכסה את הרמה הסקוטית (Highlands) כולה.

10-14 ימים ויותר

בשבוע וחצי ויותר ניתן כבר לכסות בניחותא את הרמה הדרומית והצפונית גם יחד, את כל האיים ההברידיים, או עירוב של שניהם. טיול של שבועיים ומעלה משאיר כמובן כמעט את כל האפשרויות פתוחות.

שיקולים לוגיסטיים ונוחויות

מלבד שיקולי התזמון, אופי הטיול נקבע בראש ובראשונה על סמך הרכב המטיילים. הרי שאם מדובר בנסיעה משפחתית, הדבר יכתיב בחירות אחרות לגמרי מאם מדובר בטיול זוגי או הרפתקת סולו. הנה כמה דברים ששווה לשקול בכיוון זה.

  • משפחות — תעדפנה אולי להתרכז בערים הגדולות, היכן שיש מוקדי משיכה ועניין המתאימים לילדים קטנים, או מחוץ לערים — בפארקי קרוואנים הנוחים לכל המשפחה, עם הפעלות ונוחויות הולמות. מבחינת לינה, שווה אולי גם לשקול קוטג' לכל המשפחה במקום חדרי מלון או B&B. משפחות עם ילדים מבוגרים יותר יכולות להתעניין גם באפשרויות הרפתקניות יותר, כמו שייט בקיאקים על הנהר ספיי (Spey) או פעילויות בהרים או ליד הים.
  • זוגות — יעדיפו לרוב ללון ב-B&B רומנטי באיזור כפרי ולטייל רגלית באיזורים השכנים ("טיול כוכב"), או לדלג מאכסנייה אחת לאחרת בעזרת רכב. זוגות הרפתקנים יכולים גם לחשוב גם לינה באוהל בחיק הטבע או על שכירת קראוון או קמפרוואן אשר יאפשר להם לנוע בחופשיות ברחבי הרמה הסקוטית.
  • יחידים — עבור מי שמטייל לבד יועיל לזכור כי רוב אפשרויות הלינה מכוונות לזוגות ויותר, כך שחדרים ב-B&B הם לעיתים יקרים יותר עבור מטיילים בודדים, ואפילו חלקות בפארק קראוונים לעיתים מחושבות לפי מינימום של שני אנשים. אך עם זאת, מטיילי סולו נהנים כמובן מגמישות מירבית ואם הם שוחרי הרפתקה, הם יכולים להקצין אל מעלי ההרים ואל החופים הרחוקים של סקוטלנד, שם נמצאים הנופים השקטים והמרגשים ביותר.
בית המלון היחידי באי הזעיר ג'וּרַה (Jura), הסמוך לאי אָיְלַה (Islay).

בית המלון היחידי באי הזעיר ג'וּרַה (Jura), הסמוך לאי אָיְלַה (Islay).

כפי שכבר כתבתי, ההחלטות סביב אפשרויות הלינה והתחבורה משפיעות כמובן על כל המאפיינים האחרים של הטיול. יש כמובן גם מגוון שיקולים הנוגעים לזמן בשנה בו נוסעים (עליהם אכתוב בהרחבה בהמשך), המושפעים גם ממזג האוויר.

בחלק הבא אתאר מספר שיקולים בתכנון הטיול הנובעים מתחומי העניין המיוחדים של כל מטייל, ואפרט מעט לגבי מה שיש לסקוטלנד להציע בנושאים שונים.

עם התגית: ,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.